Florida Election Watch-Logo
2018 Primary Election
August 28, 2018
Official Election Results

Track by Pasco County

United States Senator
Candidate Party Votes Received
Roque "Rocky" De La Fuente REP 187,209
11.39%
Rick Scott REP 1,456,187
88.61%
Total    1,643,396


Representative in Congress, District 12
Candidate Party Votes Received
Chris Hunter DEM 31,771
65.26%
Stephen M. Perenich DEM 9,308
19.12%
Robert Matthew Tager DEM 7,604
15.62%
Total    48,683


Governor
Candidate Party Votes Received
Don Baldauf REP 13,173
0.81%
Ron DeSantis REP 916,298
56.49%
Timothy M. Devine REP 21,380
1.32%
Bob Langford REP 19,842
1.22%
John Joseph Mercadante REP 11,647
0.72%
Bruce Nathan REP 14,556
0.9%
Adam H. Putnam REP 592,518
36.53%
Bob White REP 32,710
2.02%
Total    1,622,124


Governor
Candidate Party Votes Received
Andrew Gillum DEM 522,164
34.36%
Gwen Graham DEM 474,875
31.25%
Jeff Greene DEM 152,955
10.07%
Chris King DEM 37,616
2.48%
Philip Levine DEM 308,801
20.32%
Alex "Lundy" Lundmark DEM 8,655
0.57%
John Wetherbee DEM 14,426
0.95%
Total    1,519,492


Attorney General
Candidate Party Votes Received
Ashley Moody REP 882,028
56.8%
Frank White REP 670,823
43.2%
Total    1,552,851


Attorney General
Candidate Party Votes Received
Sean Shaw DEM 1,031,640
73.76%
Ryan Torrens DEM 367,053
26.24%
Total    1,398,693


Commissioner of Agriculture
Candidate Party Votes Received
Matt Caldwell REP 523,051
34.6%
Denise Grimsley REP 402,525
26.63%
Mike McCalister REP 193,002
12.77%
Baxter Troutman REP 393,098
26%
Total    1,511,676


Commissioner of Agriculture
Candidate Party Votes Received
Nicole "Nikki" Fried DEM 826,009
58.65%
Jeffrey Duane Porter DEM 223,299
15.85%
Roy David Walker DEM 359,081
25.5%
Total    1,408,389


State Senator, District 16
Candidate Party Votes Received
Ed Hooper REP 35,303
79.43%
Leo Karruli REP 9,141
20.57%
Total    44,444


State Senator, District 20
Candidate Party Votes Received
John Manners Houman REP 5,422
15.14%
Tom Lee REP 30,397
84.86%
Total    35,819


State Senator, District 20
Candidate Party Votes Received
Joy Gibson DEM 11,409
39.65%
Kathy Lewis DEM 17,362
60.35%
Total    28,771


State Representative, District 37
Candidate Party Votes Received
Ryan Patrick Boney REP 2,896
16.76%
Elle Rudisill REP 4,453
25.77%
Ardian Zika REP 9,931
57.47%
Total    17,280


Circuit Judge, 6th Judicial Circuit, Group 4
Candidate Votes Received
Dustin Anderson 63,172
25.29%
Dave Ellis 107,991
43.24%
Roxanne Fixsen 78,579
31.46%
Runoff Indicated
Total    249,742


Circuit Judge, 6th Judicial Circuit, Group 9
Candidate Votes Received
Claudia Elizabeth Blackwell 86,879
35.16%
Christine Helinger 160,213
64.84%
Total    247,092


Circuit Judge, 6th Judicial Circuit, Group 36
Candidate Votes Received
Doneene D. Loar 159,998
64.63%
Donald McBath 87,574
35.37%
Total    247,572


Circuit Judge, 6th Judicial Circuit, Group 40
Candidate Votes Received
Thomas H. "Tommy" Minkoff 170,030
69.31%
Mike Trentalange 75,283
30.69%
Total    245,313


Circuit Judge, 6th Judicial Circuit, Group 45
Candidate Votes Received
Evan Frayman 115,061
46.78%
Rebecca Hamilton 130,902
53.22%
Total    245,963




Florida Department of State

Division of Elections

Room 316, R.A.Gray Building, 500 S.Bronough Street
Tallahassee, FL 32399-0250
1.850.245.6200